Na niektorý z vianočných songov je už alergická necelá polovica z Vás

Na niektorý z vianočných songov je už alergická necelá polovica z Vás

Ostatní z Vás si vedia vianočné songy užiť. Zatiaľ, čo v Česku, na Slovensku a v Maďarsku patria medzi najotravnejšie vianočné piesne lokálne skladby, v Poľsku a v Bulharsku vedú svetovo ohrané zahraničné hity.

Či už patríte k tým, ktorí Vianoce milujú, alebo ste skôr vianočný Grinch, všetci sme už niekoľko mesiacov pred vianočnými sviatkami z rôznych strán na toto obdobie upozorňovaní.

Žiadnemu oku neunikne vianočná výzdoba v obchodoch, reklamy na vianočné darčeky, alebo všadeprítomné vianočné piesne a koledy.

Aj keď tieto zimné sviatky mnohí milujeme, niekedy je toho vianočného posolstva už príliš. Preto sme sa vás opýtali, ktoré vianočné piesne, ste už počuli toľkokrát, že vo vás namiesto radosti a pokoja, vyvolávajú skôr opačné emócie. V každej krajine sme pre vás pripravili 10 známych vianočných piesní - 5 zahraničných (väčšinou anglických) a 5 typických pre danú krajinu. Okrem toho, ak ste v ponuke nenašli svoju "najotravnejšiu vianočnú pieseň", mohli ste ju uviesť v otvorenej odpovedi.

Hoci vo všetkých krajinách Európskeho národného panelu okrem Maďarska približne polovica z vás uviedla, že vám vianočné piesne nevadia, našli sa aj takí, ktorí by niektoré vianočné piesne už radšej nepočuli, a to necelá polovica (47-49 %) a v Maďarsku takmer tri pätiny. Podiel odporu voči aspoň jednej vianočnej piesni sa líši aj podľa pohlavia: takmer vo všetkých krajinách ENP platí, že muži považujú vianočné songy za otravnejšia ako ženy. Najväčší rozdiel je v Bulharsku (54 % mužov a 40 % žien sa sťažuje na vianočnú pieseň). Výnimkou je opäť Maďarsko, kde je to naopak: ženy (63 %) častejšie ako muži (53 %) považujú aspoň jednu vianočnú pieseň za otravnú.

V Maďarsku, na Slovensku a v Českej republike za najotravnejšie považujete lokálne songy. Konkrétne v Maďarsku v tomto rebríčku nepopulárnosti zvíťazila pieseň Add tovább od Csondora Kata a tesne za ňou sa umiestnila miestna pieseň A Mikulás szánja od Szandiho. Na Slovensku v negatívnom rebríčku zvíťazila slovenská rocková verzia piesne Poďme bratia do Betlehema od skupiny Tublatanka a v Českej republike v nepopularite zvíťazila pieseň Sľuby sa majú plniť na Vianoce od speváka Janka Ledeckého. Na druhej strane, v Poľsku a Bulharsku ľudia najčastejšie neradi počúvajú vianočné klasiky zo zahraničia, ako napríklad hit Last Christmas z 80. rokov od britského popového dua Wham! (TOP 1 v Poľsku) a hit All I Want for Christmas Is You z 90. rokov od americkej speváčky Mariah Carey (TOP 1 v Bulharsku). V Bulharsku sa však tesne za americkým spevákom umiestnila pieseň Bog se rodi, Koledo (Bog se rodi, Koledo) bulharskej speváckej dvojice Bogdan Karadochev (Богдана Карадочева) Vasil Naĭdenov (Васил Найденов) - rozdiel je minimálny - a táto pieseň je zároveň najčastejšie vyberanou piesňou medzi bulharskými ženami (u mužov je až na 6. mieste).

Ak sa pozrieme len na porovnanie piatich medzinárodných piesní, ktoré sme zaradili do základnej skupiny známych vianočných piesní vo všetkých krajinách ENP, vidíme, že nepopulárnosť jednotlivých medzinárodných hitov sa v jednotlivých krajinách mierne líši. Najneobľúbenejšou piesňou sa zdá byť pieseň Last Christmas (Wham!), ktorá je v priemere najhoršia z hľadiska medzinárodného porovnania piesní a v každej krajine sa vždy nachádza v TOP 3. Môžeme tiež pozorovať, že neobľúbenosť piesní All I Want for Christmas Is You (Mariah Carey) n alebo Happy Xmas (John Lennon a Yoko Ono) a Feliz Navidad (José Feliciano) v Maďarsku sa blíži k jednej pätine.

[1] Zdroj obrázků: discogs.com a pinterest.com