Napriek opatreniam fungujeme naplno! Hovorí z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Napriek opatreniam fungujeme naplno! Hovorí z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Ako to v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska zvládajú počas pandémie COVIDU-19? Ako vyzerá ich práce a čo museli zmeniť? Riaditeľka ÚNSS nám o tom porozprávala.

V marci to bol už rok od tej doby, kedy sa museli všetci prispôsobiť podmienkam, ktoré so sebou priniesla pandémia ochorení COVID-19. Nech sa to zdá akokoľvek zložité, museli to urobiť aj v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorá sa stará a zrakovo postihnutých. V ÚNSS teda fungujú v obmedzených podmienkach, čo je veľmi náročné, svojej práci sa ale venujú naplno!


,,Naši členovia sa nemôžu zúčastňovať spoločných stretnutí v rámci základných organizácií, čo je pre mnohých veľmi ťažké, pretože zdieľanie voľného času s priateľmi bolo pre nich často jednou z mála príležitostí, ako si niekam vyjsť, absolvovať kultúrno-spoločenské podujatie či zašportovať si," hovorí riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová.

Museli hľadať nové spôsoby a formy poskytovania sociálnych služieb tak, aby dodržiavali všetky opatrenia a bezpečnosť. Svojich klientov sa tiež snažia ochrániť pred ochorením COVID-19.

,,Snažíme sa našich klientov chrániť, a preto ," povedala Tatiana Winterová.

Čo je však úžasné je to, s akým záujmom a zápalom sa aj napriek ťažkostiam venujú svojej práci a ako si dokážu poradiť. ,,Avšak napriek opatreniam fungujeme naplno. Naše sociálne pracovníčky a sociálni pracovníci zvládli cez telefón zaškoliť klientku, ako používať špeciálnu lupu, nasmerovať na trase klienta správnym smerom prostredníctvom zdieľanej aplikácie, poradili, ako si nastaviť v telefóne novú aplikáciu, vďaka zdieľaným obrazovkám nemuseli ukončiť ani výuku na počítačoch... Aj Braillovo písmo už úspešne učili cez Messenger.

Ľudia v ÚNSS stále pomáhajú klientom s každodennými starosťami ako sú administratívne záležitosti, návšteva úradov, zmeny spojené s platnými opatreniami proti ochoreniu COVID-19, tiež ale starostlivosť a osobný kontakt. Najmä v tejto neveselej dobe je dôležité starať sa o zdravie, ale aj o psychickú pohodu.

,,Tím KS v Bratislave pravidelne pripravuje zaujímavé podcasty, ktoré predstavujú úspešných ľudí so zrakovým postihnutím," povedala riaditeľka Tatiana Winterová.


Moc ďakujeme, že pomáhate. Každá podpora a pomoc má vždy zmysel!