Prevalcovali elektronické náhrady klasické cigarety?

Prevalcovali elektronické náhrady klasické cigarety?

Pozreli sme sa na to, koľko je medzi Vami fajčiarov a či preferujete moderné elektronické náhrady, alebo ste skôr pre klasiku. Vzhľadom na častejšie útoky civilistov v USA sme sa Vás tiež spýtali, ako to je s legálnym držaním strelných zbraní u nás.

Fajčia cca 2 z 5 účastníkov výskumu, častejšie sú to Poliaci a Bulhari. Naproti tomu Česi a Slováci sú častejšie nefajčiari. V popularite tabakových výrobkov stále jasne vedú klasické cigarety, zatiaľ čo ich elektronické náhrady sú skôr okrajovou záležitosťou a využívajú ich najmä respondenti mladší ako 45 rokov. Nahrievaný tabak fajčí 6 % a vapuje iba 5 % respondentov. Medzi značkami nahrievaného tabaku je jasnou jednotkou IQOS, iba v Poľsku sa mu vyrovná značka Glo. Obľúbenosť značiek vaporizérov je potom výrazne menej jednoznačná, ale kvôli nízkemu počtu ich používateľov ju nemožno zovšeobecniť.

Zbrojný preukaz


Vlastníctvo oprávnenia na držanie strelných zbraní je veľmi okrajovým javom. Najvyšší podiel jeho držiteľov má Bulharsko so 7 %, ČR je s 5 % na druhom mieste. V ČR je ale najvyšší podiel ľudí, ktorí o jeho obstaraní uvažujú, premýšľa o tom každý štvrtý Čech. Držiteľovi zbrojného preukazu sú násobne častejšie muži ako ženy.