Sedem z desiatich Slovákov by nikdy neochutnalo hmyz, do reštaurácie chodíme najradšej na slovenskú kuchyňu.

Sedem z desiatich Slovákov by nikdy neochutnalo hmyz, do reštaurácie chodíme najradšej na slovenskú kuchyňu.

Národnú kuchyňu vybralo ako svoju najobľúbenejšiu 49 % respondentov, každý piaty Slovák preferuje taliansku reštauráciu, 6 % volí českú kuchyňu. S reklamáciou pokrmu v reštaurácii má skúsenosť každý druhý Slovák, 23 % respondentov svoj pokrm nikdy nereklamovalo, aj napriek tomu, že neboli spokojní. Výsledky priniesol výskum Slovenského národného panela, ktorý prebiehal v auguste na vzorke 512 respondentov reprezentujúcich internetovú populáciu.

Frekvencia návštev

Aspoň jedenkrát mesačne či častejšie navštívi reštauráciu 61 % Slovákov. Menej často chodia do reštaurácie štyria z desiatich dopytovaných. Každý desiaty z nás vyrazí do reštaurácie niekoľkokrát za týždeň.

Odporúčanie je rozhodujúce

Ako si podnik vyberáme? Na odporúčanie svojich známych dá 75 % respondentov, 36 % získava bližšie informácie o reštauráciách priamo na ich webe, každý tretí Slovák skontroluje stránku na Facebooku či inej sociálnej sieti.

Viete si sťažovať?

Najnižšia spokojnosť s reštauráciami panuje v Poľsku – svoj pokrm zatiaľ nemuselo reklamovať len 35 % respondentov, na Slovensku to bol takmer každý druhý, v Česku zatiaľ jedlo v reštaurácii nemuselo nikdy reklamovať 41 % dopytovaných. Zaujímavé ale je, že nie každý si sťažuje – pätina Slovákov aj Čechov vo výskume Slovenského národného panela priznáva, že nereklamovala jedlo v reštaurácii, aj napriek tomu, že neboli spokojní, v Poľsku svoju nespokojnosť neprejavil dokonca každý tretí.

Je libo cibetkovú kávu alebo chrústa?

Experimentov v jedle sa Slováci neboja. Cibetkovú kávu by vyskúšalo 44 % respondentov, slovenský názor zdieľa aj 54 % Čechov, v Poľsku je to jen každý tretí. Národy jednoznačne rozdeľuje konzumácia vnútorností. Zatiaľ čo 44 % Slovákov a 59 % Poliakov nemá záujem ich vyskúšať nikdy, väčšina Čechov s nimi nemá problém (nikdy by ich neochutnala tretina respondentov). Zhoda naprieč národmi ale prevláda u hmyzu, ten by „neokúsilo“ 75 % Slovákov, 73 % Poliakov a 58 % Čechov.