Novinky

Veľká časť dovolenkárov tento rok vyrazí na letnú dovolenku s cestovkou, najčastejšou destináciou je more

Veľká časť dovolenkárov tento rok vyrazí na letnú dovolenku s cestovkou, najčastejšou destináciou je more

Viac než polovica Slovákov si tento rok v lete dopraje aspoň jednu dovolenku. Plánujú ísť predovšetkým za odpočinkom – či už k moru, alebo v rámci relaxačného pobytu. V kurze je ale aj poznávacia dovolenka. Dve pätiny dovolenkárov využijú služby cestovnej kancelárie, najčastejším dôvodom je pro nich úspora času pri plánovaní. Vo výskume sa s nami respondenti podelili tiež o svoje negatívne zážitky z dovoleniek, najčastejšie sa týkali ubytovania.

Výskum realizovali agentúry ResSOLUTION Group a Nielsen metódou online zberu dát na reprezentatívnej vzorke päťsto respondentov internetovej populácie zo Slovenského národného panelu vo veku 15 a viac rokov.

Kto tento rok pôjde na dovolenku?

Na letnú dovolenku sa tento rok chystá 56 % Slovákov z online populácie. 17 % plánuje dovolenku po Slovensku, 16 % do zahraničia a 23 % vyrazí ako na tuzemskú, tak i na zahraničnú. 18 % v lete na žiadnu dovolenku nepôjde a zhruba štvrtina sa ešte nerozhodla. Z mužov sa na dovolenku chystá 59 %, u žien je to menej – iba 52 %. A rozdiel je i z hľadiska veku: z opýtaných do 54 rokov sa na dovolenku chystá zhruba 60 %, u starších je to iba 44 %.

Najčastejšou destináciou bude tento rok more – na tento typ dovolenky sa chystá vyraziť 48 % Slovákov, ktorí v lete plánujú dovolenku. Druhý najčastejší typ dovolenky je relaxačný pobyt (typu kúpele, wellness apod.), na ktorý pôjde 27 % respondentov. Hneď v závese je poznávacia dovolenka (26 %).
Zaujímavé je porovnanie s našimi zahraničnými susedmi – na Českém národním panelu sme realizovali rovnaký výskum, z ktorého vyplýva, že tento rok sa na dovolenku chystá väčšie percento Čechov (63 %) než Slovákov (56 %). I medzi Čechmi je najčastejšou destináciou more, relaxačné pobyty (u Slovákov druhé najčastejšie) sú ale z typov dovolenky až na piatom mieste. Porovnanie výsledkov výskumov potom taktiež naznačuje, že Česi si viac než Slováci potrpia na poznávacie dovolenky a pešiu turistiku.

Služby cestovných kancelárií

Služby cestovnej kancelárie či agentúry tento rok plánuje využiť 39 % respondentov, ktorí tento rok vyrážajú na dovolenku. Hlavnými dôvodmi na cestovanie s kanceláriou alebo agentúrou je ušetrenie času pri plánovaní (50 %), pocit, že je o dotyčného postarané napr. v prípade úrazu alebo neočakávanej komplikácie (46 %), nižšie riziko podvodov (34 %) a možnosť využiť služby slovensky hovoriaceho sprievodcu alebo delegáta (32 %).
Tí, ktorí služby cestovnej kancelárie alebo agentúry naopak využiť neplánujú (59 % dovolenkárov), ako dôvod najčastejšie uvádzajú, že ich baví si dovolenku naplánovať samostatne (49 %). Druhým najčastejším dôvodom je to, že nechcú byť zviazaní pevným programom (40 %). Príliš vysokú cenu cestovných zájazdov ako dôvod uviedlo 25 %.

Negatívne zážitky z dovolenky

Nepríjemný zážitok z dovolenky si už niekedy priviezla necelá štvrtina Slovákov. Najčastejšie ide o Slovákov vo veku 15 až 34 rokov (31 %). Medzi tými vo veku 35–54 rokov je to len 24 % a u najstarších (55 a viac rokov) dokonca iba 12 %. Najtypickejšie sa taký negatívny zážitok týkal ubytovania (u 44 % opýtaných s negatívnou skúsenosťou), ponuky či služieb cestovnej kancelárie (21 %) alebo počasia (17 %).

V otvorených odpovediach respondenti vypisovali svoje konkrétne negatívne zážitky z dovoleniek. Často sa opakovali príbehy o najrôznejších krádežiach, nekvalitnom a neadekvátnom ubytovaní alebo problémy s cestovnými dokumentmi. Niekoľko respondentov uviedlo svoje zlé skúsenosti s delegátmi z cestovných kancelárií, ktorí hosťom nevenovali dostatočnú pozornosť. Negatívnu stopu na dovolenke tiež zanechali príliš vysoké ceny v turistických destináciách. Problémy na dovolenke môžu vznikať aj kvôli prírodným nešvárom – respondenti spomínali na more plné chalúh a medúz alebo na ostré kamene, ktoré im znemožňovali kúpanie.

‹ Späť

Zverejnené na 28. 6. 2024, 23:02:11