Majstrovstvá sveta vyhrá Brazília! Aspoň podľa vás

Majstrovstvá sveta vyhrá Brazília! Aspoň podľa vás

Je Slovensko futbalovým národom? Tipli by ste si, či sa na futbalové majstrovstvá sveta pozerajú viac Česi, Slováci alebo Maďari, keď ani jeden z týchto štátov nemá na majstrovstvách svoje zastúpenie?

A naopak, ako intenzívne sledujú momentálne futbal Poliaci, ktorí majú to šťastie a môžu svojmu národnému tímu na MS fandiť?

Výskumná agentúra STEM/MARK realizovala spoločne s European National Panels sondu do sveta športových fanúšikov v krajinách V4 a ich pohľadu na aktuálne prebiehajúcu najväčšiu futbalovú akciu. Výskum sa realizoval v dobe, kedy sa hrali stretnutia v skupinách a nebolo zrejmé, ktoré tímy postúpia do vyraďovacej časti. Šancu v tej chvíli mala väčšina zo zúčastnených krajín.

Jak priťahuje futbal, keď tam nie je národný tím?

Začneme teda tým, ako intenzívne jednotlivé krajiny majstrovstvá prežívajú. Bez akýchkoľvek pochybností sú najviac odhodlaní MS sledovať samozrejme v Poľsku, nakoľko majú na akcii svoje zastúpenie a MS považujú za najväčšiu futbalovú udalosť. Záujem pozrieť sa aspoň na niektoré zápasy tak deklaruje až 90 % poľských futbalových fanúšikov. Ostatné tri krajiny sa v kategórii záujmu o sledovanie MS zoradili presne podľa poradia ich reprezentácií v aktuálnom rebríčku FIFA. „Česi sa považujú za futbalový národ, tak kto by to predpokladal, že ich v sledovaní futbalu predbehnú Slováci aj Maďari?“, glosuje Gabriela Mlatečková z agentúry STEM/MARK.

Plánujete sledovať práve prebiehajúce MS vo futbale? 


Diváci MS zo všetkých do výskumu zapojených krajín ďalej zhodne deklarujú, že si budú vyberať iba pre nich zaujímavé zápasy, v Poľsku je ale aj veľké zastúpenie tých, ktorí sa budú snažiť vidieť, čo najviac zápasov (viac ako 40 % opýtaných). Na Slovensku je takto odhodlaných 30 % fanúšikov a v ČR najmenej zo všetkých štyroch krajín (27 %).

Ako intenzívne plánujete MS v Katare sledovať?

„Opäť sa prejavuje, že keď sa nás MS konkrétne netýka, ani nás toľko emočne nepriťahuje. Slováci aj Maďari budú pravdepodobne sledovať futbalové prenosy s väčšou vášňou než Česi. Napriek neúčasti svojich národných tímov si totiž viac ako 63 % fanúšikov dokázalo nájsť iný tím, ktorému fandí,“  komentuje výsledky výskumu Gabriela Mlatečková z agentúry STEM/MARK.

Vybral(a) ste si aj napriek neúčasti vlastnej reprezentácie iný tím, ktorému fandíte viac?

Technológie idú dopredu. A my s nimi.  

Toto majstrovo je plné noviniek. „Odhliadnuc od skutočnosti, že sa táto akcia prvýkrát koná v polovici sezóny, navyše v krajine, ktorá sa na MS nikdy neprebojovala a s tým spojené mnohé kontroverzie“, pokračuje Gabriela Mlatečková zo STEM/MARK.

Výskum sa sústredil viac na futbalovú tému a to na hodnotenie technologických noviniek posudzovania ofsajdu, kedy záznamy z 29 kamier spoločne s čipom v lopte dokážu odhaliť skutočné centimetrové ofsajdy. Napriek tomu, že sa nájde nepatrná skupina odporcov tohto systému, ktorej obecne vadí zavádzanie technológií do futbalu (skôr muži), alebo majú pocit, že hra stráca emócie (skôr ženy), prevažná väčšina fanúšikov tento nový systém skôr kvituje (najpozitívnejšie ho hodnotili fanúšikovia v Maďarsku a Poľsku, vo všetkých krajinách sa k nemu ale pozitívne vyjadrilo viac než 71 % respondentov.

Je futbal mužská záležitosť? Časy sa menia.

Futbal už rozhodne nie je čisto mužskou výsadou. Áno, stále sa väčšia časť fanúšikov regrutuje z mužskej časti populácie, ale MS sleduje i takmer 40 % žien, a to nie je zanedbateľné číslo. Okrem toho, sami fanúšikovia vo všetkých krajinách dokazujú, že ženy k futbalu určite patria. Viac ako 80 % pozitívne hodnotí historicky prvú účasť rozhodcov – žien na mužskom futbalovom majstrovstve sveta.

 „A víťazom sa stáva…“

Na záver to najpodstatnejšie, k čomu sa v týchto dňoch upína celý futbalový svet. Kto získa trofej Majstra sveta 2022?

V histórii sa iba dvom krajinám podarilo stať sa dvakrát po sebe majstrom sveta vo futbale. Naposledy takto uspela Brazília, ale to bolo pred šesťdesiatimi rokmi!

A je to opäť Brazília, koho víťazstvo je fanúšikmi z V4 očakávané. „Viac ako súčasná forma Neymara, ale na to môže mať vplyv skutočnosť, že je Brazília vďaka Pelému aj najväčšiemu počtu víťazstiev na MS vrytá do povedomia ľudí takmer ako synonymum futbalu“, hodnotí výsledky Gabriela Mlatečková. Obhajcom trofeje je tentokrát Francúzsko, ktorého víťazstvo tipuje v priemere 13 % respondentov. „Každopádne nasledujúce dni ukážu, či sa Francúzsku na čele s Mbappem a Giroudem podarí prekliatie – nevyhrať MS dvakrát po sebe – po dlhej dobe zlomiť“, uzatvára Gabriela Mlatečková zo STEM/MARK.

Koho tipujete na víťaza MS?

Výskum agentúry STEM/MARK bol realizovaný prostredníctvom online prieskumu v rámci European National Panels, ktoré združujú viac ako 150.000 respondentov z 5 zemí (CZ, SK, PL, HU, BG). Zúčastnilo sa ho viac ako 2200 osôb vo veku 18 a viac rokov. Vzorka respondentov je reprezentatívna podľa pohlavia, veku, vzdelania, veľkosti miesta bydliska a regiónu.